O NAS

Jesteśmy fundacją zajmującą się niesiemy pomocy dzikim zwierzętomktóre ulegają wypadkom bądź potrzebują pomocy człowieka, ponieważ same nie są w stanie przetrwać w naturalnym środowisku. Działamy na terenie Bieszczadów      i Beskidu Wschodniego.

W Polsce istnieje niewiele ośrodków rehabilitacji zwierząt, które zajmują się niesieniem pomocy zwierzętom wymagającym opieki i leczenia. Nietypowa działalność tego typu instytucji polega na tym, że zajmują się one przede wszystkim zwierzętami dzikimi.

Prowadzenie ośrodka jest bardzo ciekawą i odpowiedzialną, choć niełatwą pracą, która wymaga od ludzi wiedzy przyrodniczej                                                     i zaangażowania. Potrzebna jest również odpowiednia lokalizacja, pomoc weterynaryjna oraz zgoda ministra na przetrzymywanie dzikich zwierząt.   Nie wspominając o poświęconym czasie i pomyśle na pozyskiwanie funduszy. Większość ośrodków to organizacje społeczne, pozarządowe, niektóre z nich należą do instytucji państwowych lub z nimi współpracują np. Lasy Państwowe, Parki Narodowe, Krajobrazowe, Ogrody Zoologiczne, uczelnie o profilu przyrodniczym.

Ich założenia i zasady działania są różne, natomiast łączy jeden wspólny cel próba zwrócenia naturze zwierząt wyłączonych ze środowiska naturalnego. Ponieważ tego typu instytucje tworzą ludzie z pasją i zamiłowaniem przyrody to oprócz ochrony zwierząt, zajmują się również edukacją, kształtowaniem świadomości ekologicznej, prowadzeniem prac badawczych i obserwacji.


Pomoc pacjentom trafiających do ośrodków polega na diagnostyce, czyli rozpoznaniu urazu lub choroby oraz zastosowaniu odpowiedniego leczenia i na tym etapie niezbędna jest interwencja lekarza weterynariipotem następuje okresu rekonwalescencji w odpowiednich warunkach, tak aby zwierzę wróciło do sił           i nabrało kondycji przed wypuszczeniem na wolność. Ten etap to właśnie rehabilitacja.


Niestety nie wszystkich pacjentów udaje się uratować, czasami zwierzę jest bardzo wycieńczone i nie przeżywa lub uraz tak silny, że jedyne co pozostaje to skrócenie jego cierpienie. Ale tak właśnie działa natura, że śmierć jest wpisana w życie każdego zwierzęcia.
Jedyne co może zrobić człowiek jako gatunek dominujący w przyrodzie to dać drugą szansę ofiarom styku cywilizacji ze środowiskiem naturalnym.


Jako niewielki nowo-powstały ORZ spróbujemy włączyć się w tą szczytną działalność i chronić oraz pomagać zwierzętom zgodnie ze swoją wiedzą           i umiejętnościami.