W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCYM OKRESEM ODCHOWU MŁODYCH POMAGAJMY ROZWAŻNIE

Młody osobnik  pozostawiany w trawie czy w lesie to nie zawsze sierota, nawet jeżeli w pobliżu nie widać troskliwych rodziców, często obserwują nas z daleka.

Podloty jak sama nazwa wskazuje to młode ptaki, które podlatują, czyli

podejmują próby latania zeskakując z gałęzi, i ponownie wspinając się na drzewa .

W międzyczasie przemieszczają się po ziemi, gdzie dokarmiają ich rodzice. Dlatego młody ptak znaleziony pod drzewem to nie zawsze sierota. Najlepsza pomoc jaką możemy mu zaoferować, to położyć gdzieś wyżej na drzewie w bezpieczniejszym miejscu. Rzadko jest tak, że rodzic się nie zjawi, czasem tylko czeka w ukryciu , aż minie niebezpieczeństwo. Poza tym młode dosyć głośno nawołują i słychać je z daleka. Dla pewności można zaobserwować czy rzeczywiście pojawi się osobnik dorosły. I wówczas podjąć decyzję czy młode jest bezpieczne i należy je zostawić. Jeżeli natomiast podlot jest słaby, osowiały, nie nawołuje, ma uszkodzenia ciała lub rodzic nie nadlatuje, można go zabrać . Na tym niestety interwencja się nie kończy, ponieważ należy udzielić mu niezbędnej pomocy i odpowiednio się nim zaopiekować, dlatego najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii lub ośrodkiem rehabilitacji zwierząt.

Oseski jeleniowatych leżą ukryte w trawie, gdzie oczekują na przyjście samicy , która poza okresem karmienia żeruje w okolicy. Często bywają omyłkowo zabrane przez spacerowiczów jako osierocone. Dlatego najlepiej ich nie ruszać lub odnieść jak najszybciej w miejsce z którego zostały zabrane. Im krótszy kontakt z człowiekiem tym większe szanse, że zostanie z powrotem przyjęty przez matkę.

Młode drapieżniki raczej nie pozwolą do siebie podejść, chyba, że są osłabione lub chore, wówczas również należy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. W takich sytuacjach warto zawiadomić instytucje państwowe, np. straż miejską, urząd miasta czy gminy, które zwykle współpracują z ORZ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.