Zbliża się jesień czas odlotów

Wśród ptaków po wiosenno-letnim zamieszaniu związanym z okresem rozmnażania oraz odchowu potomstwa, nadchodzi kolejny intensywny okres w życiu czyli odloty.

IMG_7063

Jako jedne z pierwszych swoją wędrówkę zaczynają już pod koniec lipca, np. czajki, słowiki, jerzyki następnie bociany i kukułki, kanie, orliki, kobuzy. We wrześniu i październiku odlecą gołębie grzywacze, derkacze, jaskółki i skowronki jako ostatnie słonki, gęsi i żurawie. Migracje są koniczne w życiu ptaków w pierwszej kolejności ze względu na kończący się okres wegetacji , a co za tym idzie zmniejszenie bazy żerowej. Następnie dochodzą warunki atmosferyczne i łatwiejsze przetrwanie w cieplejszym klimacie. Ptaki odlatują głównie do Afryki, Azji lub Europy południowej i zachodniej. Nie wszystkim ptakom jednak udaje się odlecieć. Do ośrodków rehabilitacji najczęściej trafiają bociany z powodu urazów lub osłabienia, jeżeli w porę nie nabiorą sił muszą pozostać do wiosny. Jednak jak wynika ze statystyk prowadzonych przez ornitologów część z nich po prostu decyduje przezimować w Polsce. Zjawisko to daje się zaobserwować przede wszystkim w północnych rejonach kraju, ale ostatnio granica ta przesuwa się stopniowo
na południe. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy przyczyną jest przystosowanie zwierząt czy ocieplenie klimatu . W każdym razie zaobserwowanie kilku bocianów na łąkach w okresie późno jesiennym nie zawsze oznacza, że nie przetrwają zimy i należy je za wszelką cenę wyłapać. Ucieczka przed napastnikiem skutkuje dużym wydatkiem energetycznym i znacznym spadkiem kondycji.

Odłowienia wymagają przede wszystkim ptaki, u których wystąpiły widoczne urazy i znaczne osłabienie, dlatego potrzebują opieki i ogrzania. Takie osobniki zwykle nie mają zbyt wiele sił na ucieczkę i lot, dlatego łatwo je podejść. Podczas mrozów ptaki można dokarmiać, wystawiając na przykład mięso drobiowe lub mniejsze ryby, ponieważ w ciężkich warunkach atmosferycznych gorzej znaleźć pokarm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.